Fórumok az új HVS-ről és LEADER körről
2013. március 29.
Fórumokat tartottak az Ipoly-menti Palócok Térségfejlesztő Egyesületének Munkatársai Szécsényben és Érsekvadkerten március 26-án és 27-én az új LEADER támogatási kör változó pályázati feltételeiről, illetve a lehetséges projektötletekről.
Szécsényben a délután 16 órakor kezdődő fórumon Halmosi György, az egyesület elnöke köszöntötte a megjelenteket, s röviden összefoglalta a tanácskozás és fórum célját: megismerkedni az új LEADER kör pályázati feltételeivel, ezután fölmérni a konkrét projektötleteket, s ezek alapján, ezeket figyelembe véve megalkotni az új Helyi Vidékfejlesztési Stratégiát, valamint kialakítani a konkrét intézkedéseket. Ezt követően átadta a szót Urbán Gábornak, az egyesület munkatársának.
Azért is fontos a jelenlegi fórum – kezdte Urbán Gábor −, mivel a megfogalmazódó projektötletek alapján lesz kialakítva a HVS mellékleteként meghirdetésre kerülő LEADER Intézkedési Terv, s csak arra lehet majd pályázni, amit az tartalmaz. Az Intézkedési terv részletesen és konkrétan tartalmazza majd az ügyfélkört a támogatás min. illetve max. összegét, a támogatható településeket, a támogatási kritériumokat, illetve egyéb csatolandó dokumentumok listáját. Az új rendszer egyúttal már felkészülés is a következő, 2014-től 2020-ig tartó pályázati időszakra. Mivel jelentősen átalakul a pályáztatás szerkezete, ezért is fontos követelmény a Helyi Vidékfejlesztési Stratégia felülvizsgálata, megújítása, a fölmért igények szerinti átalakítása. Ez a folyamat legkésőbb április végére lezárul, a jóváhagyás és a HVS esetleges korrigálása. Az első projekteket a Helyi Bíráló Bizottsághoz május második felében lehet benyújtani, a pályázatok feltöltésére pedig június 3-tól lesz lehetőség.
A korábbiakhoz képest nagy változás, hogy megszűnik a pályázatok értékelése így a benyújtás sorendje alapján fognak majd támogatáshoz jutni a pályázók egészen forráskimerülésig. A helyi döntés erősítése érdekében a HBB a beérkező projektek alapján fogja eldönteni, hogy az illeszkedik-e a megjelölt intézkedéshez vagy nem. Illeszkedés esetében támogató határozatot hoz ellenkező esetben pedig vagy elutasító vagy pedig felhívja az ügyfél figyelmét arra, hogy dolgozza át a projektjét. A támogató határozat kézhezvétele után, de legkorábban június 3-tól lehet kezdeni kidolgozni illetve feltölteni a pályázati anyagot az ügyfél kapun keresztül az MVH elektronikus felületére. Feltöltést követően 10 nap át rendelkezésre a pályázónak a módosításra, majd a beküldést követően LEADER HACS munkaszervezetéhez be kell vinni a feltöltést igazoló KR dokumentumot, hogy záradékolást elvégezze. Záradékolást követően – melyre a munkaszervezetnek 3 nap áll rendelkezésére – megkezdődik a pályázat ügyintézése formai követelményének ellenőrzése. Ez a folyamat 1- 1,5 hónapot vesz igénybe, mivel hiánypótlásra nincs lehetőség.
A pályázati időszak június 3-tól forráskimerülésig, de legkésőbb október 31-én bezárul. Ez időszakban egy pályázó három darab projektet nyújthat be, mely egy célra – közösség célú vagy vállalkozás célú fejlesztés – és több tevékenységre irányulhat. A cél nem csak az ügyfélkört, hanem a támogatás intenzitását is meghatározza.
Jelenleg az Ipoly-menti Palócok Térségfejlesztő Egyesületének 250 millió forint forrás áll rendelkezésére, melyet gazdaságfejlesztésre és szolgáltatásfejlesztésre kell felhasználni. Gazdaságfejlesztésre minimum 45 %-ot kell fordítani.
A tájékoztatást követően a fórumok résztvevői tették föl az egyes projektekre és a pályáztatásra vonatkozó kérdéseiket, észrevételeiket, javaslataikat. Általánosságban megfogalmazódott, hogy a korábban is fontosnak tartott helyi termékek piacra juttatását, a piacok infrastruktúrájának kialakítását szerencsés lenne ebben a támogatási körben is segíteni. Szintén megfogalmazódott egy korábban is támogatott cél igénye, a megújuló energiaforrások felhasználásának elősegítése. Konkrét ötletként Szécsényben gazdálkodók vetették föl a szalmapellet készítéséhez szükséges gépbeszerzés támogatását. Ez a projekt akár önkormányzati összefogással is megvalósulhatna valamilyen formában. Ezzel kapcsolatban az önkormányzati intézmények energiatakarékosabbá tételének támogatása is megfogalmazódott, mint lehetséges intézkedés.
Egy másik kérdéskör a foglalkoztatás elősegítése volt. Helyi termelők támogatása esetén az önfoglalkoztatás, vállalkozások esetében a munkahelyteremtés támogatása akár olyan módon is, hogy az intenzitás mértéke növekedhessen ezekben az esetekben. Urbán Gábor elmondta, az intenzitás mértékén nem lehet változtatni, ami 60-65 % attól függően, hogy a megvalósulási hely az hátrányos vagy nem hátrányos településnek minősül. Szintén a foglalkoztatással összefüggésben fogalmazódott meg egy olyan igény, mely a fiatalabb generációt érintené: olyan programok, programsorozatok szervezése, mely során később hasznosítható szakmákat, vagy az azokhoz szükséges készségeket sajátítanának el a gyerekek. Ebben az esetben az intézkedés kialakításánál arra kell ügyelni, hogy az intézkedésnek ne legyen átfedése más támogatási rendszerekkel (pl: TÁMOP).
Részben érinti ezt a problémát egy másik javaslat is, mely a határon átnyúló gazdasági-vállalkozói kapcsolatépítést célozná, akár Ipoly-menti termékbemutatók formájában.
Érsekvadkerten a tájékoztatót követő megbeszélésen szintén fölmerült az energiagazdálkodás kérdése, de itt napelemek telepítésének támogatását szorgalmazta egy projektgazda.
A helyi termékekkel kapcsolatban fölmerült egy fontos probléma: a termékek számára igazi felvevőpiac a nagyobb településeken lehetne, leginkább Balassagyarmaton, de mivel nem tartozik az illetékességi területünkhöz, ezért azt javasoltuk hoz a közvetlen közelében fekvő településen valósítsák meg.
Fontos témaként, konkrét ötletekkel fogalmazódott meg a hagyomány ápolásának kérdése. Többen szívesen látnának a támogatási körben olyan intézkedést, mely lehetőséget nyújtana a tradicionális paraszti építkezés megmaradt házainak rendbetételére. Szintén a hagyománnyal kapcsolatban merült föl, mint lehetséges intézkedés, mely tradicionális eszközök beszerzését támogatná, s amely elsősorban kulturális egyesületek, tájházak üzemeltetői számára lenne fontos.
Végezetül Urbán Gábor megköszönte a figyelmet, s kérte a résztvevőket, további ötleteiket, észrevételeiket 2013. április 5-ig juttassák el a munkaszervezethez.