IPTE pályázati fórum Szécsényben
Fórumot tartottak Szécsényben az Ipoly-menti Palócok Térségfejlesztő Egyesületének munkatársai október 15-én 17 órától az egyesület területén is megnyílt „Vidéki örökség megőrzése” jogcímről.
Mint arról korábban hírt adtunk, mivel az összes jogcím megnyitására nem volt elegendő forrás, az IPTE elnökségének döntése alapján a „Vidéki örökség megőrzése jogcím”, ezen belül a helyi vagy országos védelem alatt álló építményt, építményrész felújítását, korszerűsítését, látogathatóvá tételét, környezetének rendbetételét, annak kialakítását támogató célterület került meghirdetésre.
Amint azt Urbán Gábor vidékfejlesztési menedzser tájékoztatójában részletezte, e célterületen belül pályázni lehet helyi vagy országos védelem alatt álló építmény, építményrész külső felújítására, bővítésére, illetve rendszeres látogathatóságának biztosítása esetén az építmény, építményrész belső felújítására, korszerűsítésére, restaurálására, valamint az építmény közvetlen megközelítését szolgáló gyalogutak, parkolók kialakítására, az építményhez kapcsolódó zöld felület rendezésére, létrehozására, felújítására és kerítés kialakítására, felújítására. Az épület felújítása esetén bővítés is elképzelhető, amennyiben az építmény funkciójának betöltéséhez szükséges, azonban legfeljebb 15%-os alapterület növekedés támogatható.

Ebből következően elszámolható kiadások az építmény külső és belső felújításához kapcsolódó építési munkák, illetve akadálymentesítő rámpa (kivéve mobilrámpa) építése, fás szárú, lágy szárú növények beszerzése és telepítése, parkosítás (a hazai fajták, a tájfajták előnyben részesítésével), tereprendezéshez és kisléptékű infrastruktúra-fejlesztéshez kapcsolódó építési munkák. Mindezeken túl pedig elszámolhatóak TEÁOR Társadalomtudományi, humán kutatás, fejlesztés megnevezésű kiadások a beruházás összes elszámolható kiadásának 6%-ában, valamint megújuló energiaforrások felhasználását segítő eszközök.
Támogatásra jogosultak az egyesület területén működő önkormányzatok, székhellyel vagy telephellyel rendelkező nonprofit szervezetek, valamint egyházak. Helyi vagy országos védettséget élvező magán ingatlanok tulajdonosai ingatlanjaikra úgy szerezhetnek támogatást, ha a pályázatot egyház, civil szervezet, vagy önkormányzat nyújtja be. Ebben az esetben is érvényes, hogy a pályázónak rendelkeznie kell MVH regisztrációs számmal. ( G0001-es formanyomtatvány)
E pályázati kiírásban az Ipoly-menti Palócok Térségfejlesztő Egyesületének területén kipályáztatható összeg körülbelül 70-80 millió forint lesz, ez annak függvényében változik, hogy idő közben szabadul-e föl további forrás. A maximálisan igényelhető összeg 3 millió forint. A támogatás mértéke az összes elszámolható kiadás 100%-a. Költségvetési szervek esetében ez a kiadások nettó értékét jelenti, a 27 százalékos áfát ők állják. Amennyiben az épület, építmény, ingatlan tulajdonosa természetes személy, az ingatlant érintő fejlesztés támogatásának mértéke az összes elszámolható kiadás 70%-a.
Külön kiemelte Urbán Gábor a pályázatok, az abban szereplő együttműködési megállapodások, s kiváltképp az eddigi tapasztalatok alapján legtöbb gondot jelentő árajánlatok formai követelményeit. Hiánypótlásra nem lesz mód, így egy-egy formai hiba, esetenként bármennyire is csekély jelentőségűnek tűnhet is, a pályázat elutasítását vonhatja maga után. Ezért is javasolta azt a pályázóknak, hogy beadás előtt konzultáljanak telefonon és személyesen is az munkaszervezet dolgozóival a pályázók.

A kérelmeket postai úton 2012. október 15. és november 15. között lehet benyújtani az Ipoly-menti Palócok Térségfejlesztő Egyesület címére (2699 Szügy, Rákóczi út 99-101.). A támogatási kérelemnek tartalmaznia kell az ügyfél azonosítására, az ÁFA-visszaigénylésre, az igényelt támogatásra, az elszámolható kiadásokra, a fejlesztés előtti állapotra, a tervezett fejlesztésre vonatkozó adatokat, az ügyfél nyilatkozatát a vonatkozó feltételek megismeréséről és tudomásulvételéről, valamint az ügyfél cégszerű aláírását.
Végezetül Halmosi György, az egyesület elnöke köszöntötte a megjelenteket, majd rövid tájékoztatót adott a pályázati kiírást megelőző elnökségi döntésekről. Mint elmondta, mikor az elnökség döntött e célterület és jogcím kiírásáról, még csupán 18 millió forintnyi szabadon fölhasználható forrás állt rendelkezésre. Az elnökség úgy gondolkodott, hogy ha 3 millió forintban határozzák meg a maximális támogatási összeget, ezzel elvileg 6 pályázót tudnak támogatni. Szerencsére további források is rendelkezésre állnak, többen pályázhatnak, sajnos azonban a maximum támogatási összegen már nem lehet változtatni. Így viszont a pályázók a támogatást nagy eséllyel el is nyerhetik, amihez sok sikert kívánt az elnök.