Ünnepi elnökségi ülés
2012. december 17.
Ünnepi ülést tartott az Ipoly-menti Palócok Térségfejlesztő Egyesületének Elnöksége Szécsényben, a munkaszervezet alirodáján december 17-én 16 órától. Az évzáró ülésnek a közelebbi és távolabbi jövő vidékfejlesztése és pályázati rendszere volt a legfontosabb témája, melyet aktuálissá tett V. Németh Zsolt vidékfejlesztésért felelős államtitkár tájékozódó-tájékoztató látogatása is az egyesületnél december 14-én.

Miután Halmosi György, az Ipoly-menti Palócok Térségfejlesztő Egyesületének elnöke köszöntötte a megjelenteket, röviden ismertette az elmúlt elnökségi ülés óta eltelt szűk két hét két fontos aktualitását: Mára látható, hogy a vidéki örökség megőrzésére 14 pályázat érkezett be, s ezek közül 12-13 lesz elfogadható. A másik fontos aktualitás V. Németh Zsolt vidékfejlesztésért felelős államtitkár az egyesületnél december 14-én tett látogatása volt, illetve az államtitkárral folytatott informális beszélgetés elsősorban a 2014-től 2020-ig tartó új Európai Unió-s támogatási időszakról.
Amint az elnök elmondta, az államtitkárt tájékoztatta többek közt az egyik legfőbb pályáztatási problémáról: az elnökségnek még hiányos ismeretek birtokában kell döntést hoznia, egy-egy támogatási kör esetében például arról, hogy mekkora legyen az egy projektre jutó igényelhető támogatás maximuma. A döntés pillanatában ismert keretösszeg többnyire változik, bizonyos esetekben az alapul vett összeg sokszorosával. Ha ez az információ már a döntéskor birtokában lenne az elnökségnek, sokkal optimálisabb feltételekkel lehetne lefolytatni a pályáztatást.

Az államtitkári látogatás másik fontos témájáról, a közelebbi és távolabbi jövőben várható pályázati lehetőségekről, illetve a 2014-től kezdődő támogatási ciklusról Jávor Károly, a munkaszervezet vezetője tartott rövid összefoglalót. A következő, 2014-től kezdődő, 2020-ig tartó időszak legfontosabb változása lesz, hogy a LEADER módszerét (azt az elvet, hogy helyi csoportok, szerveződések által közösen kigondolt fejlesztési stratégiához, annak megvalósításához adnak a központi alapok forrást, s nem központilag határozzák meg, hogy mire pályázhatnak a helyben élők), a térségi-közösségi integrációs fejlesztés elvét kiterjesztik az összes támogatási alapra. Egyúttal megszűnnek az eddig megszokott tengelyek. A pályázatok kiírásának módja szintén változik. Eddig meghatározott, többnyire egy hónapos intervallumban lehetett pályázni. Kormányzati szándék, hogy a pályáztatás folyamatos legyen. A közösségek által vezérelt helyi fejlesztés lesz az új támogatási elv, Community Led Local Development (CLLD).
Hogy ez megvalósulhasson, a már korábban bevezetésre került Helyi Bíráló Bizottságok (HBB) funkciója ugyancsak változik, megnő a felelősségük és a kompetenciájuk is. Lényeges új elem az úgynevezett több alapos finanszírozás, vagyis a vidéki térségek (például egy-egy HACS illetékességi területe) fejlesztéséhez nem csak az EMVA forrásait lehet majd célba venni, hanem a többi alap (ERFA, ESZA, KA, stb.) forrásait is. Ebből következően a Helyi Vidékfejlesztési Stratégiákat (HVS) felváltja a Helyi Fejlesztési Stratégis (HFS). Az újdonságok egy részét a felkészülés érdekében már a 2013 tavaszára várható újabb LEADER pályázati forduló (TK 3) során bevezeti a Vidékfejlesztési Minisztérium. A következő LEADER fordulóra készülvén, megkezdődött a jelenlegi HVS frissítése.
A tájékoztatót követően Halmosi György a helyi stratégia kialakításának gondolatához kapcsolódva hangsúlyozta a munkahelyteremtés, s ezzel együtt a vállalkozásfejlesztés fontosságát, mint a térség fejlesztésének egyik legfontosabb stratégiai szempontját, végezetül megköszönte az elnökségnek az elmúlt év során végzett eredményes munkáját.